Michelangelova socha

Autor: Tomáš Kvič | 28.3.2018 o 10:25 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  85x

Domáca úloha ku Dňu učiteľov alebo malé zamyslenie, ktoré venujem vzácnym mužom a ženám– Vivant Professores! Gaudeamus Igitur...

Nebotyčná trápnosť sa dostavila z ničoho nič, na nultej hodine geografie, o štvrť na osem ráno. Doživotne zamračený učiteľ pozemskej náuky vytiahol svojho obľúbenca pred tabuľu, ani sa naňho nepozrel, keď sa opýtal: 
„Kto volí pápeža?“
„Konkláve...“ 
„Prečo?“
Verte mi, aj po šestnástich rokoch si ďalšiu vetu pamätám celkom presne: „Pretože pápežove deti by nemuseli byť katolíci...“ Reakciu, ktorú táto odpoveď spôsobila u rozospatých septimanov či zväčšujúci sa pohľad v hrubých okuliaroch pána profesora, nebudem ďalej rozvádzať. Posmešné poznámky síce predseda triedy odvracal faktickými poznámkami, akože v dejinách aj ktorýsi Svätý Otec tajil nemanželské potomstvo, vykrúcal sa, zaobaľoval to kadečím – až tam napokon ostal stáť nahý ako socha a takmer mu zhorela tvár. „Pápežská debata“ neustala ani po zazvonení. Hoci neviditeľný oheň hanby nevymazal z chlapcovho čela tú hlúpu vetu, naučil ho niečomu, čo ešte dlho nedokázal pomenovať.

Dnes som si na svoju „ťažkú hodinku“ spomenul pri čítaní Memoárov In Claris, v ktorých Bohuš Chňoupek píše: Povrávalo sa, že keď sa kardinál Suevens poďakoval Lucianovi, už ako zvolenému Svätému otcovi, za tradičným „áno“, ktorým odvetil na otázku, či prijíma zvolenie na pápežský stolec, Luciano podotkol: Možno by bolo lepšie, keby som vám povedal nie!“ a o niekoľko riadkov nižšie o tom istom pápežovi Jánovi Pavlovi I. hovorí: Údajne zamýšľal predať vatikánske drahokami a peniaze rozdať chudobným, podobne ako to spravil, keď bol benátskym arcibiskupom a speňažil svoj kardinálsky kríž i ďalšie klenoty a vystaval za ne nemocnicu pre duševne zaostalé deti.
Som preto nesmierne vďačný za každú (hoci bolestnú) skúsenosť, keď smie človek vykročiť od obyčajných slov k milosrdným skutkom. Sláva Vám za to, Učitelia naši...

 

  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico je späť, ako prvého vytrestá Kisku

Keď treba zmasakrovať ústavu, vždy sa nájde koalícia ochotných.


Už ste čítali?